Schronisko

Bacówka nad Wierchomlą to schronisko turystyczne PTTK położone w Beskidzie Sądeckim, w paśmie Jaworzyny Krynickiej, na niebieskim szlaku pomiędzy Runkiem i Pustą Wielką. Schronisko jest położone nieopodal Głównego Szlaku Beskidzkiego i stanowi naturalny przystanek dla osób wędrujących od strony Rytra lub Krynicy. Obok schroniska przebiegają również szlaki narciarskie, konne i rowerowe.

zima nad WierchomląSchronisko usytuowane jest na wysokości 887 m n.p.m., na rozległej polanie, której stoki opadają do doliny Wierchomli Małej, sprzed schroniska otwierają się przepiękne widoki na pasmo Radziejowej oraz wyjątkowo okazała panorama na Tatry. Dotrzeć tu można zarówno szlakami od Jaworzyny Krynickiej i Runka, Wierchomli, Szczawnika, Żegiestowa, Piwnicznej, Rytra i Hali Łabowskiej oraz widokowym grzbietem od górnej stacji wyciągu krzesełkowego z Wierchomli, drogą leśną z Wierchomli, drogą biegnącą doliną potoku ze Szczawnika.

Jest to drewniany budynek, z obszerną salą kominkowa i werandą. Posiada 40 miejsc noclegowych. Schronisko oferuje: noclegi w pokojach 2-4-osobowych usytuowanych na piętrze budynku, noclegi w tzw. fińskim domku obok schroniska, możliwość rozbicia namiotu, a w razie braku miejsc także noclegi na tzw. glebie. Sanitariaty znajdują się na dolnej kondygnacji. W schroniskowej kuchni kupić można śniadania i posiłki obiadowe, desery oraz ciepłe i zimne napoje. Schronisko leży na Baranim Szlaku obiektów serwujących tradycyjne potrawy pasterskie – sery i baraninę.

Schronisko nad Wierchomlą

Bacówka nad Wierchomlą działa od 1978 roku. Jest to obiekt zbudowany w ramach koncepcji „bacówek – schronisk turystyki kwalifikowanej” – tzn. przeznaczonych do obsługi w Beskidach turystów indywidualnych. Idea ta powstała z inicjatywy Edwarda Moskały (działacza PTTK), w ramach szerszej akcji budowy małych zagospodarowanych schronisk górskich. Bacówka ma nietypowy dla innych obiektów tego typu wygląd. Wynika to z faktu, że jest przebudowanym spichlerzem przeniesionym ze Złockiego, a nie obiektem wzniesionym wg standardowego projektu. Pomysł sprawdził się w praktyce. Bacówki PTTK są chętnie odwiedzane zarówno przez turystów wędrujących z plecakiem po górach, jak i amatorów dłuższych pobytów.

Schronisko nad Wierchomlą nosi imię Stanisława Nowaka (1907-1994) długoletniego działacza turystycznego z Krynicy, któremu schronisko zawdzięcza swoje powstanie.

Gospodarzem schroniska jest Marcin Bednarkiewicz.